• כלים לשירותך
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לרדיולוגיה
Israel Radiological Association
יו"ר האיגוד:
פרופ' אילן שלף

מנהל ועורך אתר:
ד"ר איליה וולוביק
לזכרו של פרופסור אוריאל קליינהאוז

לזכרו של פרופסור קליינהאוז

מאת ד"ר ענת איליביצקי

לפני מספר ימים אבדנו את פרופסור קליינהאוז בגיל 87 שנים. פרופסור קליינהאוז היה דמות משמעותית ואהובה על כלל עובדי מחלקת הדימות לדורותיהם, על רדיולוגים רבים בארץ, וכן קולגה יקר לקלינאים רבים. לא כולם ידעו על פעילותו הענפה, על תפקידו בעיצוב עולם הדימות כפי שכולם מכירים אותו היום ועל איכויותיו כאדם ורופא. לכל אלה אנחנו מקדישים מכתב זה עם תמצית הישגיו של הפרופסור האהוב שלנו.

פרופסור קליינהאוז היה פרופסור חבר קליני אמריטוס בפקולטה לרפואה ע"ש ברוך רפפורט של הטכניון, ומנהל לשעבר של המחלקה לרדיולוגיה במרכז הרפואי רמב"ם.

הוא היה נשוי לנעמי, רופאה אף היא, אב לשלושה וסב לחמישה.

פרופסור קליינהאוז הוא רדיולוג דור שני. אביו, ד"ר אמיל קליינהאוז היה מנהל הרנטגן בבתי החולים הממשלתיים בירושלים ובחיפה בזמן המנדט, ולאחר קום המדינה היה המנהל הראשון של מחלקת הרנטגן ברמב"ם.

פרופסור קליינהאוז קיבל תואר דוקטור לרפואה מביה"ס לרפואה של הדסה והאוניברסיטה העברית בירושלים, והתמחה במחלקת הדימות בבי"ח רמב"ם תחת ניהולם של פרופסור מונק ולאחר מכן פרופסור רוזנברגר, מענקי הדימות בארץ. פרופסור קליינהאוז התמקד בדימות הגוף, השתלמותו המקצועית כללה Fellowship  בדימות הבטן ומערכת העיכול בבי"ח Peter Bent Brigham של אוניברסיטת הארוורד והשתלמות נוספת בבי"ח Beth Israel בבוסטון. פרופסור קליינהאוז מלא תפקידים רבים במחלקה עד לניהולה בין השנים 1992-2000.

פרופסור קליינהאוז היה אחד הראשונים ביישום ובניסוי הקליני של טומוגרפיה ממוחשבת (CT) של הגוף בארץ, בשיתוף פעולה הדוק עם חברת אלסינט. כמו כן היה חלוץ במחשוב המוצלח של מחלקת הרנטגן – תחילה בהכנסת מערכת אינפורמציה מפיתוח מקומי (Radiology Information System –RIS ) ב- 1986 ולאחר מכן בשנת 1998 מערכת PACS (Picture Archiving and Communication) שנפרסה בכל רחבי בית החולים. יישומים אלה שינו את פני הדימות ואת מקומה במערך הטיפול בחולה בבתי החולים, והם הבסיס לקיום הדימות בעידן המודרני.

פרופסור קליינהאוז פרסם יותר מחמישים עבודות ומאמרים וכמספר הזה הרצאות בכנסים. מעבר לעבודתו הקלינית, הניהולית והאקדמית בהוראה ובהדרכת סטודנטים, מתמחים ורופאים, הוא הקדיש הרבה מזמנו לפעילות מקצועית ציבורית. בין השאר כיהן בועדות מייעצות בדימות למשרד הבריאות ,ולמועצה המדעית של הר"י ( 1991-2003), בוחן וחבר ועדת הבחינות בדימות ובגסטרואנטרולוגיה (1980-2004), חבר ועד איגוד הרדיולוגים ויו"ר ועדת הסילבוס לדימות ( 2001-2003).

פרופסור קליינהאוז השתתף כרופא צבאי במילואים בארבע ממלחמות ישראל. על תפקודו תחת אש במלחמת ששת הימים זכה בעיטור המופת.

גם לאחר צאתו לגמלאות המשיך לעבוד במחלקה בחלקיות משרה עד לימיו האחרונים. במשך השנים הדריך פרופסור קליינהאוז מתמחים רבים בהוראה פרונטלית, בהדרכה ובהצבת דוגמא אישית. ארבעה ממתמחיו הגיעו לתפקיד מנהלי מחלקות דימות.

אנחנו תלמידיו זכינו למורה ידען, סבלני, אנושי מאוד וערכי מאוד. לעבוד ליד פרופסור קליינהאוז היתה זכות ואנו מודים על כך.

יהי זכרו ברוך

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לרדיולוגיה

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר, ולקרוא מאמרים
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע על פעילות האיגוד הישראלי לרדיולוגיה
איני חבר/ת האיגוד